Jak zapłacić podatek za Google Adsense?

I’m sorry if you are an English spoken reader but this very post is published in Polish only. The reason for that is it describes issues related to Google Adsense and Polish tax law.
This blog is still supposed to be maintained in English so please do not get discouraged.

Wiadomym jest, że to osoba która zarabia w programie Google Adsense jest odpowiedzialna za sprawy podatkowe. W moim przypadku nie są to duże pieniądze, ale zacząłem się zastanawiać w jaki sposób mam postępować by nie mieć problemu z Urzędem Skarbowym.

Znalazłem ciekawy post Google Adsense – Podatki i jego kontynuację. Autor tego bloga wspomina dwa utarte schematy: (po szczegóły zapraszam do lektury tych dwóch postów, bo autor się postarał; ja tylko w skrócie):

 1. jeśli w danym miesiącu dostaniesz przelew z Google Adsense, masz czas do 20. dnia następnego miesiąca na zapłacenie podatku od tej transakcji; do końca kwietnia następnego roku wypełniasz PIT-36 (bo miałeś dochody z tzw. innych źródeł)
 2. wypełniasz PIT-36 (bo miałeś dochody z tzw. innych źródeł) i płacisz podatek od wypłaty z Google Adsense tylko raz, dopiero podczas składania deklaracji podatkowej za rok poprzedni

Doradca finansowy poradził cytowanemu przeze mnie autorowi, że pierwszy sposób jest słuszny. Żeby było trudniej / śmieszniej, ów doradca napisał, że naczelnicy różnych Urzędów Skarbowych aprobują różne (z podanych wyżej) rozwiązania.

Postanowiłem, że sam spróbuję się czegoś dowiedzieć i zadzwoniłem na Krajową Informację Podatkową. Numery infolinii to: 801 055 055 lub 0-22 330 03 30. Tam powiedziano mi, że jeśli prowadzi się działalność gospodarczą należy podążać za opcją #1, w przeciwnym razie za schematem #2.

Oczywiście powyższy problem nie dotyczy tylko Google Adsense, ale każdej formy zarobku na własnym blogu lub stronie internetowej w ramach współpracy z instytucją, która nie płaci podatku za Ciebie.

Uwaga: Proszę mieć na uwadze, że jestem programistą a nie fachowcem w dziedzinie podatków. Informacje przedstawione w tym poście są moimi prywatnymi opiniami i nie stanowią rekomendacji postępowania. W razie wątpliwości / pytań sugerowałbym udać się lub zadzwonić do swojego Urzędu Skarbowego, lub zadzwonić na Krajową Informację Podatkową.

9 Responses to “Jak zapłacić podatek za Google Adsense?”


 • I mnie ten temat ciekawi. Opcja druga jest dla mnie zrozumiała. Ale jak możesz zapłacić podatek miesięczny jako działalność gospodarcza, jak nie masz faktury? Czy możesz Google wystawić fakturę za AdSense?

  Wydaje mi się, że mająć DG możesz też mieć dochody jako osoba prywatna, spoza prowadzonej DG. I wtedy wypełniasz tylko PIT-36 na koniec roku.

 • Paweł, jak powiedziałem nie jestem specem od podatków… Nie prowadzę też działalności gospodarczej… Nie będę nawet próbował odpowiadać na to pytanie. Spróbuj zadzwonić na infolinię KIP (numery podałem w poście).

  Niestety, im dłużej człowiek szuka informacji na ten temat tym większy zamęt. Różni ludzie z różnych US odpowiadają na to pytanie różnie – patrz na linki zebrane w poście Tomka Topy.

  I weź tu bądź mądry :)

 • Ile wy na tych reklamach zarabiacie, że aż podatki musicie płacić?

  Ja dodam, że jak rozmawiasz z U.S. to trzeba sto razy powtórzyć, że nie prowadzisz działalności.

 • Nieważne ile, ja wolę to zgłosić, zapłacić kilka złotych i nie prosić się o problemy (łażenie, tłumaczenie, ewentualne kary).

 • @Paweł Stawicki
  Jak masz DG to wystawiasz im fakturę,
  kopie księgujesz, oryginału nawet nie drukujesz.
  Google nie potrzebuje faktury.
  I to wszystko… warto jeszcze pamiętać, że na fakturze VAT jest 0%

 • Właśnie sie przymierzam do wypłacenia pieniędzy z google. Moim zdaniem sam telefon nie wystarczy do US, lepiej otrzymac odpowiedz na pismie, aby nikt w przyszłości nie zakwestionował twojej decyzji.

 • Ja dzwoniłem do Krajowej Informacji Podatkowej, nie do Googla. Poza tym, w jaki sposób wypłacasz pieniądze z google? To google inicjuje transfer, jedyne co możesz zrobić to czekać aż przelew przyjdzie na Twoje konto :)

 • Jest niezłe zamieszanie z rozliczeniem się z adsense w zeznaniu rocznym, szczególnie w przypadku osób fizycznych.

 • Dzięki za informację. Ja mam inny problem. Mam konto na osobę prywatną a mam też działalność gospodarczą. Nie bardzo wiem jak to przeskoczyć.

Leave a Reply